KAMIENIE SZCZĘŚCIA

KAMIENIE SZCZĘŚCIA

Do popularności kamieni szlachetnych w starożytności i średniowieczu przyczynili się też walnie astrologowie. Twierdzili oni, iż bez trudu można zapewnić sobie przychylność losu, jeśli nosi się kamień odpowiadający znakowi zodiaku lub miesiącowi, w którym przyszło się na świat.

W poszczególnych krajach do niedawna jeszcze przypisywano poszczególnym okresom różne „kamienie szczęścia”. Dopiero przed kilkunastu laty jubilerzy (nie ma co ukrywać: bardzo zainteresowani takim prostym i tanim sposobem zwiększenia popytu na kamienie) ustalili ich jednolity wykaz. Na jakie kamienie możemy więc liczyć? Oto kilka zestawień. Na przykład według miesiąca urodzenia:

styczeń — granat, luty — ametyst, marzec — akwamaryn, kwiecień — diament, maj — szmaragd, czerwiec — perła, lipiec — rubin, sierpień — chryzolit, wrzesień — szafir, październik — opal, listopad — topaz, grudzień — turkus.

Więcej możliwości do wyboru mają ci, którzy zdecydują się na wybór „swojego” kamienia według znaków zodiaku:

Baran (21.3. — 20.4) — jaspis (czerwony), karneol;

Byk (21.4. — 21.5.) — karneol (pomarańczowy), kwarc (różowy);

Bliźnięta (22.5. — 21.6.) — cytryn, tygrysie oko;

Rak (22.6. — 22.7.) — chryzopraz, awenturyn;

Lew (23.7. — 22.8.) — kryształ górski, kwarc złoty;

Panna (23.8 — 22.9) — topaz (żółty), agat (żółty);

Waga (23.9 — 23.10) — topaz (pomarańczowy), kwarc dymny;

Skorpion (24.10. — 22.11) — karneol (krwisty), sard;

Strzelec (23.11. — 21.12.) — kwarc szafirowy, chalcedon;

Koziorożec (22.12. — 20.1) — onyks, kocie oko;

Wodnik (21.1. — 20.2) — turkus, sokole oko;

Ryby (21.2. — 20.3) — ametyst, kwarc ametystowy.

Jak wiadomo, astrologia łączy losy ludzi z planetami, a te również związane są z określonymi kamieniami. Na przykład: Mars — z rubinem i granatem, Merkury — z topazem i szafirem, Jowisz — z lazurytem i ametystem, Wenus — z padparadżą i hiacyntem, Saturn — z akwamarynem i spinelem.

Wspomnijmy jeszcze, że także poszczególne grupy zawodowe mają „swoje” kamienie. Takie podkreślanie swej przynależności profesjonalnej modne jest zwłaszcza w krajach Ameryki Południowej, gdzie na przykład pierścienie lekarzy są zdobione szmaragdami, prawników — rubinami.

Kto chce — niech w to wszystko wierzy.