Jak kupować kolorowe kamienie szlachetne?

Jak kupować kolorowe kamienie szlachetne?

Jeśli decydujemy się na zakup kamieni szlachetnych to wyłącznie od sprawdzonych i wiarygodnych specjalistycznych przedsiębiorstw dziedziny gemmologii (nauki o kamieniach szlachetnych), których doświadczenie i wiedza fachowa stanowiły będą gwarancję, że nabywany kamień faktycznie kolorowym kamieniem szlachetnym jest, a jego cena stanowi odzwierciedlenie posiadanych przez niego właściwości, stanowiących podstawę wyceny kamienia. Dlaczego?

Kamień kamieniowi nie równy

Kolorowe kamienie szlachetne (gemma) zyskały na popularności głownie dzięki ich wykorzystaniu w jubilerstwie, ponieważ od wieków służą one do przyozdabiania tak niecodziennych przedmiotów, jak i wykonywania fantazyjnej oraz budzącej podziw biżuterii. Ludzie znajdują się pod ich urokiem już od starożytności. Do ich grona zaliczyć należy wszystkie kamienie szlachetne, poza diamentami, a więc tak dobrze znane rubiny, szafiry, szmaragdy i topazy, jak również już mniej popularne i rozpowszechnione aleksandryty, tanzanity, turmaliny, akwamaryny, morganity czy heliodory.

Przy zakupie barwnych kamieni szlachetnych należy przede wszystkim upewnić się, że nabywany kamień rzeczywiście sklasyfikowany jest jako naturalny kamień szlachetny. Istnieje bowiem obawa, że będzie on syntetycznie wytworzonym kamieniem lub co gorsza jedynie naturalnym lub sztucznym kamieniem ozdobnym. Ich rozróżnienie i sklasyfikowanie jest dla laika właściwie niemożliwe. Syntetyczne kamienie szlachetne to bowiem odpowiedniki na przykład szmaragdów czy aleksandrytów, jednak wytworzone w produkcyjnym procesie ich uzysku w laboratorium. Sporym rozczarowaniem może być więc fakt, że nabyty kamień nie powstawał w trakcie wielowiekowych, naturalnych procesów, a jest jedynie wynikiem laboratoryjnej syntezy surowców mineralnych, który wart jest jedynie ułamek uregulowanej ceny. Ponieważ ze względu na specyfikę materii, handel kamieniami szlachetnymi szczególnie narażony jest na wystąpienie zachowań nieetycznych, to ich zakup zakończyć może się jeszcze większym zaskoczeniem. Nieuczciwi sprzedawcy mogą bowiem pod szyldem kamieni szlachetnych oferować kosztowny zakup bardziej powszechnego kamienia ozdobnego lub kamienia sztucznego, czyli niemającego odzwierciedlenia w przyrodzie kamienia, który wyprodukowany został w sposób sztuczny przez człowieka.

Ocena barwy i nasycenia

W związku z tym, przypadkowy kupiec nie jest w stanie sklasyfikować i dokładnie ocenić wartości poszczególnych gemm, a tym samym odpowiednio ulokować swój kapitał podczas zakupu. Mało tego, jest to bez specjalistycznego sprzętu i wykorzystania najnowocześniejszych technologii również bardzo trudne dla doświadczonych znawców. To właśnie dokładną analiza każdego kamienia pozwala na ustalenie ich ceny, która powiązana jest ściśle z ich właściwościami, w tym oczywiście z wagą. Co ciekawe nie jest ona jednak w ich przypadku decydującym faktorem. O ich potencjale w znacznie większym stopniu decydują cztery czynniki, tj. obróbka i pochodzenie, brak skaz – czystość, refleks światła na powierzchni oraz parametr najistotniejszy – barwa i jej nasycenie (także przejrzystość kamienia). Ze względu na różne miejsca i warunki powstawania gemm, posiadają one również różne barwy, tak jak na przykład w przypadku szafirów, które osiągają całe spektrum odcieni niebieskości i błękitów, definiowanych jako odzwierciedlenie koloru wody, nieba lub posiadających konkretne wskazanie kolorystyczne – królewski czy najbardziej doceniany kaszmirowy. Czystość kamienia natomiast, to określenie stopnia jego wad, jak skazy czy innego rodzaju zanieczyszczenia. Tu dzieli się gamma na kategorie czysty, zawierający niewielkie niedoskonałości oraz posiadający małe, średnie i duże (dyskwalifikujące) zniekształcenia i zanieczyszczenia. Część wad udaje się oczywiście usunąć za pomocą wykonania odpowiedniego szlifu (nie jest on naturalnie niezbędny – w sprzedaży znajdują się również kamienie nieobrobione), który w miarę możliwości stara się wydobyć charakter każdego kamienia i poprawić jego niedoskonałości. Standardowo stosuje się dwa rodzaje szlifu – tak zwany fasetowany, czyli posiadające dobrze znane np. z powierzchni brylantu krawędzie, oraz kaboszonowy nieposiadający ostrych krawędzi i ścianek, o owalnym wyglądzie. Niezależnie od rodzaju zastosowanego szlifu, może on zostać wykonany lepiej lub gorzej, więc jego poprawność oceniana jest w skali od jednego do dziesięciu, przy czym 1 odzwierciedla wspaniałe wykonanie, a 10 szlif mierny. Odpowiednie wykonanie szlifu determinuje ostatni z czynników wpływających na cenę kolorowych kamieni szlachetnych, ich refleksyjność, czyli zdolność do odbijania światła. Zależność jest prosta, czym kamień lepiej skrzy – w większym stopniu odbija światło (co ustalane jest stosunkiem procentowym odbicia), tym jest piękniejszy, a tym samym i droższy.

Pewne źródło bezpiecznych inwestycji

Złożoność zagadnień powiązanych z oceną właściwości barwnych kamieni szlachetnych i ceną nimi determinowaną powoduje, że przeciętny kupiec nie będący gemmologiem, nie jest w stanie zidentyfikować ani naturalności minerału, ani odpowiednio usystematyzować nawet najbardziej podstawowych czynników wpływających na jego wartość. Zakup jednego kamienia może być przy tym powiązany z inwestycją rzędu od kilkunastu złotych do kilkuset tysięcy dolarów, dlatego tak odpowiedzialna decyzja finansowa nie powinna być podejmowana pochopnie. Co za tym idzie jedynym słusznym źródłem pozyskania barwnych kamieni szlachetnych jest wyspecjalizowane w tej dziedzinie przedsiębiorstwo, które dysponuje zarówno odpowiednimi specjalistami posiadającymi wieloletnie doświadczenie i wiedzę, jak i właściwymi technologiami oraz oprzyrządowaniem pozwalającym na postawienie wiarygodnej ekspertyzy kamienia. Finalizacja zakupu u wykwalifikowanego, sprawdzonego, wiarygodnego i pewnego pośrednika będzie również gwarantem tego, że kupowane kamienie pochodziły będą z legalnego źródła. Wyłącznie zakup tego rodzaju kamieni będzie doskonałą oraz bezpieczną inwestycją, która przyniesie spodziewane i niemałe profity.