Jak inwestować w kamienie szlachetne?

Jak inwestować w kamienie szlachetne?

Wskazówki dla osób, które lubią kamienie szlachetne i chcą w nie zainwestować:

(1) Kupuj najlepsze kamienie szlachetne, jakie tylko znajdziesz. Jeżeli kolor, klarowność i wielkość kamienia są odpowiednie, ale nie jest on najlepiej oszlifowany, można oszlifować go ponownie. Umiejętny szlifierz potrafi wydobyć naturalne piękno i wyjątkowość kamienia.

(2) Nigdy nie kupuj kamieni oprawionych w plastik, który nie pozwala ich zbadać przy użyciu szkła powiększającego ani określić ich współczynnika załamania, wagi czy innych właściwości.

(3) Przed zakupem warto zasięgnąć porady dobrego i zaufanego gemologa. Jeżeli dany sprzedawca kamieni szlachetnych wydaje ci się podejrzany, bądź bardzo, ale to bardzo ostrożny. Jeżeli otrzymasz nieproszoną telefoniczną ofertę inwestycji w kamienie szlachetne, ROZŁĄCZ SIĘ! Pozwól, że na wszelki wypadek powtórzę: Jeżeli otrzymasz nieproszoną telefoniczną ofertę inwestycji w kamienie szlachetne, ROZŁĄCZ SIĘ! Moja zasada brzmi „NIGDY nie kupuj niczego na podstawie ofert telefonicznych.” Wierz mi, dzięki temu można oszczędzić mnóstwo pieniędzy!

(4) Zdobądź jak największą wiedzę z dziedziny gemologii. Jej brak może Cię drogo kosztować.

(5) Zachowaj cierpliwość. Trudno znaleźć kamienie o najwyższej jakości po rozsądnych cenach, podobnie jak nabywców kamieni, które chcesz sprzedać.

(6) Korzystaj z okazji. Wiele kamieni szlachetnych nie jest dostarczanych regularnie i pojawiają się na rynku sporadycznie. Czasami zdarza się większa ilość kryształów, które mogą na jakiś czas zalać rynek, lecz wkrótce ich podaż spadnie aż do znalezienia nowego złoża. Dobrym przykładem jest aleksandryt – kilka tam temu odkryto bogate złoże w Brazylii, przez co dużo nowych kamieni na krótki czas trafiło na rynek, ale ogólnie podaż jest niewielka.

(7) Jeżeli masz zamiar użyć kamieni do wyrobów jubilerskich, upewnij się, czy biżuteria jest dobrze wykonana i czy będzie odpowiednio chronić twoje kamienie, a także czy jubiler wie, z jakimi kamieniami ma do czynienia. Nie pozwól, żeby jakiś partacz zniszczył je przez swoją niewiedzę. Udaj się do jubilera, który jest ekspertem w swojej dziedzinie.

(8) Dobrze dbaj o swoje kamienie szlachetne. Jeżeli ulegną uszkodzeniu, sprawdź, czy dobry szlifierz nie potrafi ich naprawić.

(9) Niektórzy sprzedawcy oferujący inwestycje odkupują kamienie szlachetne w ramach gwarancji. Dowiedz się jak najwięcej o ich dotychczasowej działalności i nie wierz zbytnio w ich obietnice, bo tylko nieliczni działają dość długo, aby się z nich wywiązać. Pamiętaj – jeżeli oferta jest podejrzanie atrakcyjna, prawdopodobnie nie jest uczciwa.