Dlaczego lepiej inwestować w kolorowe kamienie szlachetne niż w diamenty?

Dlaczego lepiej inwestować w kolorowe kamienie szlachetne niż w diamenty?

Większość jubilerów detalistów sprzedaje zarówno diamenty jak i kolorowe kamienie szlachetne. Różnica wydaje się niewielka – i jedne i drugie to małe cenne minerały oprawione w drogi metal. Jednak pod względem podaży rynek diamentów ogromnie różni się od rynku kamieni kolorowych.

W dużej mierze rynek diamentów, od dostaw aż po wycenę i powszechne postrzeganie tych kamieni, kontroluje kartel De Beers. Choć większość ludzi sądzi, że diamenty są rzadkie i cenne, w rzeczywistości występują one w ogromnych ilościach i niewiele się różnią od innych towarów, takich jak ropa naftowa, złoto czy wieprzowina. Diamenty podobnej klasy sprzedawane są po takich samych cenach prawie na całym świecie, a ich wysoki poziom utrzymuje się przez kontrolę podaży.

Z punktu widzenia konsumenta trudno znaleźć diament w atrakcyjnej cenie. Z punktu widzenia detalisty trudno zróżnicować rynek i przyjąć model biznesowy przynoszący większe zyski.

Zupełnie inaczej wygląda rynek kolorowych kamieni szlachetnych. W przeciwieństwie do diamentów, kamienie kolorowe są głównie wydobywane przez niezależnych, działających na niewielką skalę górników, którzy pracują w odległych rejonach takich jak Sri Lanka, Madagaskar, Tanzania, Kenia, Pakistan, Birma, Afganistan, Kolumbia i Boliwia. Do pracy zamiast ciężkiego sprzętu najczęściej wykorzystują kilof i łopatę. Przebrane kamienie kolorowe trafiają na rynek na różne sposoby, często w wyniku stosunkowo małych transakcji między niezależnymi przedsiębiorcami.

Większość z nich trafia do małych zakładów szlifierskich, które zazwyczaj specjalizują się w danym gatunku kamieni. Dostawy kamieni podlegają ciągłym wahaniom w zależności od wydobycia kopalni na całym świecie, np. przez kilka miesięcy trafia do nas mnóstwo dużych granatów manganowo-glinowych, a przez wiele kolejnych miesięcy nie ma ich wcale. Ceny także się ciągle zmieniają w zależności od podaży i popytu.

Wolny rynek kamieni kolorowych oferuje wiele okazji dla małych nabywców, którzy wiedzą, co kupować. Prawie codziennie kupujemy kamienie szlachetne, aby nadążyć za ciągłymi zmianami na rynku. Zawsze szukamy okazji – najlepszej jakości w atrakcyjnej cenie. Ponieważ rynek ten jest ogromny i obejmuje wiele różnych typów i klas kamieni, musieliśmy poznać prawie każdą ich odmianę.

Praca w dużym ośrodku handlowym takim jak Chanthaburi pozwala nam wyraźnie dostrzec możliwości, jakie tkwią w kamieniach kolorowych. Następnym krokiem i wyzwaniem jest realizacja tych możliwości we współpracy z projektantami biżuterii i jubilerami detalistami. Dzięki Internetowi możemy być obecni na rynku bez dużych inwestycji w dystrybucję i marketing. Podstawowe znaczenie ma obniżenie kosztów przez pominięcie pośredników w łańcuchu dostaw. Już samo to pozwala stworzyć nowy model biznesowy w handlu detalicznym. Równie ważna jest różnorodność kamieni, jakie można zaoferować jubilerom. Kolorowe kamienie szlachetne dają wspaniałe możliwości innowacji produktów i rozwoju kreatywności.