Akwamaryn (akwamaryna)

Akwamaryn (akwamaryna). Bardzo lubianymi kamieniami szlachetnymi są akwamaryny. Są one przezroczyste, barwy niebieskozielonej. Barwę tę można uzyskać przez podgrzewanie niektórych odmian berylu. Szczególnie poszukiwane są kamienie o odcieniach ciemniejszych, które nigdy jednak nie osiągają głębi barwy szmaragdów. Nazwę akwamarynu wprowadził Beotius de Boot, autor wydanej po łacinie historii kamieni szlachetnych (1609), w związku z jego barwą zbliżoną do barwy wody morskiej (łac. aqua marina — woda morska).

Akwamaryny odznaczające się piękną barwą zaczęto wydobywać w XVIII w. z piasków w Brazylii. Najważniejszymi obszarami występowania akwamarynów są: Brazylia (Minas Gerais, Bahia, Marambaia, Espirito Santo) i Madagaskar (Tananariwa, Antsirane, Maharitra i in.). Występują one również na Uralu (Murzinka, obszar ilmeński pod Miaskiem), na Syberii, w Indiach (Madras, Pettalai) i na Cejlonie, W Australii (Nowa Południowa Walia), w południowo-zachodniej Afryce (Spitzkopje) i w USA (Kalifornia, Kolorado, Connecticut, Maine, Północna Karolina).

Najczęściej stosowaną postacią szlifu akwamarynu jest szlif schodkowy, nieraz kombinowany ze szlifem nożycowym. W celu wykorzystania wydłużonej formy kryształów stosuje się przekrój prostokątny lub podłużnie owalny. Odpowiednią grubość musi mieć szlif jasno zabarwionych kamieni. Po II wojnie światowej cena 1 karata akwamarynu wynosiła 3—100 marek zachodnioniemieckich.

Identyfikacja akwamarynu

Rodzaj

kamienia

Twardość wg skali Mohsa Gęstość w g/cm3 Współczynnik

załamania

światła

Podwójne załamanie światła Dych-

roizm

Akwamaryn 7,5 2,7 1,58 0,006 wyraźny
Cyrkon 7,5 4,69 1,95 0,059 wyraźny
Syntetyczny spinel 8 3,63 1,73
Topaz 8 3,56 1,62 0,01 wyraźny
Szkło berylowe (akwamarynowe) 6,5 2,44 1,52